Bakım

Küçük ya da büyük, basit ya da güçlü tüm teknelerin ihtiyacı olan tek bir şey vardır: Bakım. Neyse ki düzenli bakım ve hatta küçük tamirler çok zor işler değil. Hem de bu küçük çapta ince işler uzun vadede mutlaka karşılık verecektir.

İlk ve en önemli görev teknenizi düzenli olarak yıkamaktır. Tekneniz eğer tuzlu suda ise, her kullanımdan sonra teknenizi temiz su ile durulayarak tuz kalıntılarından arındırınız.

Yerel denizcilik ürünleri mağazalarından temin edebileceğiniz uzun sopalı bir fırça veya spray tabanca içinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Teknenizin cilasını korumak için sadece teknelere özel sabun ve diğer temizlik malzemelerini kullanınız.

Eğer bu angaryayı daha gerçekçi bir avantaja dönüştürmek istiyorsanız şunu düşünün: gövde altı temiz olan bir tekne, yosun ve diğer su pislikleri ile örtülü bir tekneye göre daha tasarrufludur. Kirli bir taban yakıt tüketimini 30%’a  kadar arttırabilir.

Aynı arabalarda olduğu gibi teknelerin de yağının değiştirilmesi gerekir. 4 zamanli dıştan ve icten motorlar düzenli yağ değişimi gerektirirler. Yağ değişim sıklığı modellere göre farklılık gösterir fakat temel kural yağı her 100 motor saatinde veya en azından yılda bir kez değiştirmektir.
Ne yazık ki teknelerin yağ değişimi için pratik istasyonlar yok, bu nedenle yağı kendiniz değiştirmeniz veya yerel servise götürmeniz gerekir.

Neyse ki teknenizin motor yağını değiştirmek oldukça kolay hatta çoğu zaman arabanızın yağını değiştirmekten daha kolaydır. Öncelikle motoru çalıştırıp biraz ısınmasını bekleyin. Daha sonra ka patıp tahliye tapasını çıkarın, filtreyi değiştirdikten sonra tapayı yerleştirin ve motoru yeni yağ ile doldurun.  Tekne motorları araba motorlarından çok daha zorlu koşullarda çalışırlar, otomobillere özel yağlar, tekne motorları için uygun değildir.

Eğer dıştan takma motorlu bir tekne kullanıyorsanız, pervane kontrolü ön lansman rutininiz olmalıdır. Pervane somununun kontrolü için uzun lokma kullanınız.

Sezon boyunca pervaneyi çıkararak mil çevresindeki balık oltalarına karşı koruma ağının  sağlamlığını kontrol ediniz. Eğer yırtılmışsa dişli kutusu sızıntılarına sebep olabilir, dişli kutusunu servise kontrol ettiriniz, bu tip arızaları kendiniz çözemezsiniz.

Pervaneyi söktüğünüzde çentik,çukur veya başka darbe izleri olup olmadığına bakın. Boyadaki aşınmalar önemli değildir fakat herhangi bir darbe izinde mutlaka tamire gönderin. En küçük çukurlar bile teknenizde 10% civarında performans düşüşüne ve normalden daha fazla yakıt harcamasına neden olabilir.

Son olarak, pervane milinin üzerine bol miktarda sugeçirmez yağ sürün ve pervane ile diğer teçhizatları aynı şekilde monte edin. Pervane somununu üretici firmanın belirttiği normlara göre sıkın.